Przyłączenia do sieci
Zasady podłączenia do sieci wodociągowej / kanalizacyjnej – krok po kroku
Schemat postępowania w przypadku ubiegania się o podłączenie nieruchomości do miejskiej sieci wodociągowej i/lub kanalizacji sanitarnej.
Krok 1 - Uzyskanie warunków technicznych przyłączenia do urządzeń wodociągowych / kanalizacyjnych
Osoba ubiegająca się o przyłączenie winna wystąpić do RPWiK Sp. z o.o. w Zawierciu z wnioskiem o wydanie warunków technicznych podłączenia do miejskiej sieci wodociągowej / kanalizacyjnej. Wniosek można otrzymać w Biurze Obsługi Klienta znajdującym się przy ulicy 11-go listopada 2 w Zawierciu, lub pobrać - (wniosek o wydanie warunków technicznych)
Do wniosku należy dołączyć 2 egz. mapy sytuacyjno - wysokościowej z zaznaczoną lokalizacją działki.
Mapę sytuacyjno-wysokościową można nabyć w Urzędzie Miejskim w Zawierciu - Gminny Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.
Wypełniony wniosek należy złożyć w kancelarii tut. Przedsiębiorstwa.
Wydanie warunków technicznych podłączenia do sieci wodociągowej / kanalizacji sanitarnej wydawane jest bezpłatnie w ciągu 14 dni, a w przypadku skomplikowanym w ciągu 30 dni od daty zarejestrowania wniosku. RPWiK Sp. z o.o. w Zawierciu wydaje warunki techniczne przyłączenia określając:
- miejsce i sposób podłączenia nieruchomości do urządzeń wodociągowych / kanalizacyjnych,
- miejsce zainstalowania wodomierza głównego.
- miejsce zainstalowania urządzenia pomiarowego liczącego ilość odprowadzanych ścieków- w przypadku gdy istnieją takie możliwości techniczne i Osoba ubiegająca się zamierza rozliczać się za odprowadzane ścieki wg urządzenia pomiarowego,
- informację o konieczności opracowania i uzgodnienia dokumentacji technicznej na wykonanie podłączenia wodociągowego / kanalizacyjnego,
- tryb zgłoszenia do odbioru technicznego wybudowanego przyłącza wodociągowego / kanalizacyjnego,
- termin obowiązywania warunków technicznych podłączenia.
Krok 2 - Opracowanie projektu podłączenia nieruchomości do sieci wod. – kan.
Wydane przez RPWiK Sp z o.o. warunki techniczne stanowią podstawę do opracowania projektu podłączenia wodociągowego / kanalizacyjnego. Osoba ubiegająca się o przyłączenie winna zlecić opracowanie projektu podłączenia osobie posiadającej wymagane uprawnienia budowlane i aktualne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Projekt podłączenia wodociągowego winien być opracowany w czytelnej technice graficznej oprawionej w okładkę formatu A4 i zawierać w szczególności:
- dane identyfikacyjne wnioskodawcy, adres budowy oraz datę wykonania opracowania,
- opis techniczny projektowanego rozwiązania,
- plan orientacyjny z zaznaczoną lokalizacją budowy,
- kopię aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego,
- plan zagospodarowania terenu wykonany na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej, przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego z zaznaczonymi domiarami do charakterystycznych punktów uzbrojenia lub współrzędnymi geodezyjnymi projektowanego obiektu w skali 1:500 , a w przypadku małej czytelności w skali 1:250,
- profil podłużny projektowanego przyłącza wodociągowego / kanalizacyjnego w skali umożliwiającej czytelną identyfikację uzbrojenia i jego parametrów,
- miejsce i schemat sposobu zabudowy zestawu wodomierzowego / urządzenia pomiarowego,
- schemat studzienki rewizyjnej / wodomierzowej,
- wymagane uzgodnienia branżowe z użytkownikami urządzeń podziemnych oraz właścicielami terenu
Krok 3 - Uzgodnienie projektu podłączenia nieruchomości do miejskiej sieci wodociągowej i/lub kanalizacji sanitarnej.
Opracowany projekt podłączenia w min. 2 egz. należy złożyć do uzgodnienia w RPWiK Sp z o.o.. Wniosek o uzgodnienie projektu można otrzymać w Biurze Obsługi Klienta lub pobrać (wniosek o uzgodnienie projektu technicznego)
Uzgodnienie projektu dokonywane jest bezpłatnie w ciągu 14 dni od daty zarejestrowania wniosku i polega na sprawdzeniu :
- zgodności przedłożonego projektu podłączenia z wydanymi warunkami technicznymi podłączenia,
- kompletności przedłożonego projektu podłączenia
- prawidłowości rozwiązań technicznych.
Krok 4 – Zgłoszenie budowy podłączenia wodociągowego / kanalizacyjnego
Po uzgodnieniu projektu podłączenia Osoba ubiegająca się o przyłączenie winna dokonać zgłoszenia budowy przyłącza wodociągowego / kanalizacyjnego alternatywnie w:
- RPWiK Sp. z o.o. w Zawierciu gdzie należy dostarczyć do Działu Technicznego wypełniony wniosek o wydanie zezwolenia na podłączenie nieruchomości do sieci wodociągowej / kanalizacyjnej. Wniosek dostępny jest w Dziale Technicznym, który należy złożyć wraz z 1 egz. uzgodnionego projektu podłączenia.
- Wydziale Architektury – Starostwo Powiatowe w Zawierciu gdzie należy postępować zgodnie z wymogami zawartymi w załączniku: ZGŁOSZENIE ROBÓT BUDOWLANYCH NIE OBJĘTYCH OBOWIĄZKIEM UZYSKANIA POZWOLENIA NA BUDOWĘ
Krok 5 - Budowa podłączenia wodociągowego / kanalizacyjnego
Przed przystąpieniem do robót budowlanych należy wystąpić do RPWiK Sp. z o.o. w Zawierciu o wydanie zezwolenia na przyłączenie do sieci wodociągowej / kanalizacyjnej a następnie Osoba ubiegająca się o przyłączenie winna:
- dla przyłącza kanalizacyjnego - zlecić wykonanie podłączenia kanalizacyjnego wybranej firmie instalacyjnej. RPWiK Sp. z o.o. dopuszcza wykonanie podłączenia systemem gospodarczym wg uzgodnionego projektu i z zachowaniem zasad sztuki budowlanej.
- dla przyłącza wodociągowego – wypełnić wniosek (dostępny w Dziale Technicznym tut. Przedsiębiorstwa) na wykonanie przez RPWiK Sp. z o.o. włączenia do miejskiej sieci wodociągowej (wykonanie podłączenia wodociągowego RPWiK Sp. z o.o. warunkuje wykonaniem przez Inwestora wykopu otwartego , odwodnionego, zabezpieczonego przed osunięciem ziemi oraz odkryciem i oczyszczeniem urządzeń wodociągowych w miejscu włączenia. W momencie wykonania podłączenia wodociągowego , Osoba ubiegająca się o przyłączenie musi posiadać wykonane przyłącze wodociągowe i udostępnić miejsce na montaż i oplombowanie wodomierza.)
Dopuszcza się na wyraźne życzenie Osoby ubiegającej się o przyłączenie wykonanie podłączenia wodociągowego przez specjalistyczną firmę zewnętrzną , jednakże w tym przypadku nie będą zwracane koszty poniesione przez Osobę ubiegającą się o przyłączenie związane z wykonanymi robotami i użytymi materiałami. Roboty związane z włączeniem do sieci wodociągowej wykonane przez specjalistyczną firmę zewnętrzną muszą być wykonane pod nadzorem i w obecności przedstawiciela RPWiK Sp. z o.o.
Wszelkie pozostałe koszty związane z budową przyłącza wodociągowego i kanalizacyjnego , studni wodomierzowej przewidzianej do lokalizacji wodomierza głównego ponosi Osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do miejskiej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.
Krok 6 – Odbiór podłączenia wodociągowego / kanalizacyjnego
Osoba ubiegająca się o przyłączenie winna zgłosić wybudowane przyłącze wodociągowe/kanalizacyjne do odbioru technicznego ze strony RPWiK Sp. z o.o.. Odbiór techniczny składa się z 2-ch etapów :
I etap - Odbiór techniczny częściowy - obejmuje roboty zanikające które należy zgłosić do odbioru w otwartym wykopie.
II etap - Odbiór techniczny końcowy - po wykonaniu całości robót, przyłącze wodociągowe/kanalizacyjne należy zgłosić do odbioru technicznego przedkładając 1 egz. inwentaryzacji geodezyjnej wraz z kartą zasuwy oraz kartami studni kanalizacyjnych.
Odbiór techniczny końcowy winien odbyć się w terminie do 2-ch miesięcy od daty wykonania przyłącza wodociągowego/kanalizacyjnego.